footytube version 2.0 logo

Division 1 Results

Leagues /  Cameroon /  Division 1  / Results 

Division 1 Season Results

Sunday 1st October
Young Sport Academy 
1-2
 Cotonsport
Dragon de Yaoundé 
1-2
 Feutcheu
Colombe 
1-1
 New Star
Unisport Bafang 
1-0
 Aigle Royal
UMS de Loum 
2-1
 Eding Sport
Racing 
2-0
 Stade Renard
APEJES Academy 
1-0
 Bamboutos
Union Sportive 
2-0
 Lion Blessé
Astres 
2-1
 Canon
Thursday 28th September
Lion Blessé 
0-0
 Colombe
Feutcheu 
3-2
 Young Sport Academy
Bamboutos 
0-1
 Racing
Aigle Royal 
2-1
 Astres
Stade Renard 
2-0
 Dragon de Yaoundé
New Star 
4-1
 Canon
Union Sportive 
3-1
 UMS de Loum
Eding Sport 
0-2
 Unisport Bafang
Tuesday 26th September
Cotonsport 
0-0
 APEJES Academy
Thursday 21st September
UMS de Loum 
0-0
 Lion Blessé
Canon 
1-2
 Feutcheu
Cotonsport 
3-0
 Union Sportive
Young Sport Academy 
1-1
 Aigle Royal
Unisport Bafang 
0-0
 Stade Renard
APEJES Academy 
2-1
 New Star
Astres 
4-1
 Racing
Sunday 17th September
Colombe 
0-1
 Eding Sport
Dragon de Yaoundé 
4-1
 Bamboutos
Wednesday 13th September
Stade Renard 
1-1
 UMS de Loum
Bamboutos 
2-2
 Union Sportive
Aigle Royal 
1-1
 APEJES Academy
Sunday 10th September
Racing 
1-1
 Lion Blessé
Unisport Bafang 
0-0
 Cotonsport
New Star 
0-3
 Eding Sport
Astres 
0-2
 Feutcheu
Dragon de Yaoundé 
0-0
 Young Sport Academy
Colombe 
1-0
 Canon
Thursday 7th September
Lion Blessé 
0-1
 Dragon de Yaoundé
Bamboutos 
1-0
 Young Sport Academy
UMS de Loum 
0-0
 Cotonsport
Stade Renard 
2-1
 Astres
Union Sportive 
0-1
 New Star
Feutcheu 
0-1
 Aigle Royal
Eding Sport 
0-0
 APEJES Academy
Racing 
0-3
 Colombe
Canon 
0-1
 Unisport Bafang
Sunday 3rd September
Colombe 
2-0
 Unisport Bafang
Eding Sport 
0-0
 Bamboutos
Aigle Royal 
0-1
 Stade Renard
Feutcheu 
4-2
 Racing
Cotonsport 
0-2
 Astres
Young Sport Academy 
3-0
 Canon
New Star 
0-2
 UMS de Loum
Dragon de Yaoundé 
1-1
 Union Sportive
APEJES Academy 
4-1
 Lion Blessé
Monday 21st August
Cotonsport 
3-1
 New Star
Sunday 20th August
Dragon de Yaoundé 
0-3
 Eding Sport
Astres 
0-0
 Bamboutos
Lion Blessé 
0-0
 Stade Renard
UMS de Loum 
0-1
 Colombe
Young Sport Academy 
1-1
 APEJES Academy
Canon 
1-1
 Aigle Royal
Union Sportive 
1-1
 Feutcheu
Unisport Bafang 
1-0
 Racing
Wednesday 16th August
Eding Sport 
1-0
 Cotonsport
Bamboutos 
3-1
 Aigle Royal
Racing 
1-1
 Young Sport Academy
Astres 
0-1
 Lion Blessé
Stade Renard 
0-0
 Union Sportive
New Star 
1-1
 Dragon de Yaoundé
Unisport Bafang 
2-1
 APEJES Academy
Feutcheu 
0-5
 Colombe
Canon 
1-0
 UMS de Loum
Sunday 13th August
Colombe 
1-0
 APEJES Academy
UMS de Loum 
0-1
 Young Sport Academy
Aigle Royal 
3-1
 Cotonsport
Bamboutos 
1-1
 Unisport Bafang
Lion Blessé 
0-3
 New Star
Union Sportive 
1-3
 Eding Sport
Feutcheu 
1-1
 Stade Renard
Dragon de Yaoundé 
0-3
 Astres
Racing 
1-0
 Canon
Sunday 6th August
Colombe 
1-0
 Bamboutos
New Star 
0-0
 Unisport Bafang
Young Sport Academy 
0-0
 Stade Renard
Eding Sport 
2-0
 Aigle Royal
Lion Blessé 
2-0
 Feutcheu
UMS de Loum 
1-0
 Astres
Cotonsport 
4-0
 Racing
Union Sportive 
1-0
 Canon
APEJES Academy 
1-1
 Dragon de Yaoundé
Tuesday 25th July
Cotonsport 
2-0
 Lion Blessé
Monday 24th July
Stade Renard 
0-0
 Bamboutos
Sunday 23rd July
Canon 
0-2
 Eding Sport
Young Sport Academy 
2-0
 Colombe
Unisport Bafang 
0-0
 Union Sportive
Astres 
0-2
 New Star
Aigle Royal 
1-1
 UMS de Loum
APEJES Academy 
4-1
 Feutcheu
Thursday 20th July
Dragon de Yaoundé 
0-2
 Racing
Wednesday 19th July
Bamboutos 
1-0
 Lion Blessé
New Star 
3-0
 Aigle Royal
Feutcheu 
1-0
 Unisport Bafang
Monday 17th July
Canon 
1-1
 Cotonsport
Sunday 16th July
Eding Sport 
0-0
 Young Sport Academy
Colombe 
0-1
 Stade Renard
Racing 
0-0
 Union Sportive
UMS de Loum 
1-0
 Dragon de Yaoundé
Astres 
2-1
 APEJES Academy
Friday 14th July
Feutcheu 
2-2
 Cotonsport
Bamboutos 
0-1
 New Star
Wednesday 12th July
Union Sportive 
1-2
 Astres
Aigle Royal 
1-0
 Colombe
Stade Renard 
1-1
 Eding Sport
APEJES Academy 
3-1
 Racing
Lion Blessé 
2-0
 Young Sport Academy
Dragon de Yaoundé 
2-1
 Canon
Unisport Bafang 
0-0
 UMS de Loum
Tuesday 11th July
Bamboutos 
0-1
 Cotonsport
Sunday 9th July
Cotonsport 
2-0
 Dragon de Yaoundé
Aigle Royal 
1-1
 Racing
Unisport Bafang 
2-0
 Lion Blessé
New Star 
0-0
 Stade Renard
Young Sport Academy 
2-0
 Union Sportive
Eding Sport 
0-1
 Feutcheu
Colombe 
1-0
 Astres
Saturday 8th July
UMS de Loum 
0-0
 Bamboutos
Wednesday 5th July
Canon 
0-0
 APEJES Academy
Sunday 2nd July
Cotonsport 
2-1
 Colombe
Dragon de Yaoundé 
2-1
 Aigle Royal
Union Sportive 
2-2
 APEJES Academy
Lion Blessé 
1-0
 Eding Sport
Racing 
3-2
 UMS de Loum
Stade Renard 
1-1
 Canon
Young Sport Academy 
1-0
 New Star
Astres 
1-1
 Unisport Bafang
Feutcheu 
1-2
 Bamboutos
Wednesday 28th June
New Star 
3-0
 Racing
APEJES Academy 
2-0
 Stade Renard
Eding Sport 
2-1
 Astres
Aigle Royal 
0-0
 Union Sportive
UMS de Loum 
0-0
 Feutcheu
Unisport Bafang 
0-1
 Young Sport Academy
Canon 
1-1
 Lion Blessé
Colombe 
0-2
 Dragon de Yaoundé
Sunday 25th June
Stade Renard 
1-1
 Cotonsport
Sunday 18th June
Lion Blessé 
0-0
 Aigle Royal
APEJES Academy 
1-0
 UMS de Loum
Feutcheu 
0-3
 New Star
Union Sportive 
2-0
 Colombe
Racing 
0-0
 Eding Sport
Bamboutos 
1-0
 Canon
Dragon de Yaoundé 
1-1
 Unisport Bafang
Astres 
1-2
 Young Sport Academy
Monday 12th June
Cotonsport 
3-0
 Young Sport Academy
Wednesday 7th June
APEJES Academy 
2-1
 Cotonsport
Union Sportive 
1-0
 Lion Blessé
Sunday 4th June
Eding Sport 
3-2
 UMS de Loum
Bamboutos 
1-0
 APEJES Academy
Aigle Royal 
2-1
 Unisport Bafang
Feutcheu 
3-0
 Dragon de Yaoundé
Stade Renard 
0-0
 Racing
New Star 
2-1
 Colombe
Canon 
0-0
 Astres
Wednesday 31st May
Unisport Bafang 
0-0
 Eding Sport
Sunday 28th May
Dragon de Yaoundé 
1-0
 Stade Renard
Young Sport Academy 
0-2
 Feutcheu
UMS de Loum 
1-1
 Union Sportive
Racing 
1-0
 Bamboutos
Astres 
1-0
 Aigle Royal
Canon 
2-1
 New Star
Colombe 
0-1
 Lion Blessé
Friday 26th May
Cotonsport 
3-1
 Unisport Bafang
Wednesday 24th May
Lion Blessé 
0-1
 UMS de Loum
Feutcheu 
1-0
 Canon
Aigle Royal 
1-0
 Young Sport Academy
Eding Sport 
0-0
 Colombe
Bamboutos 
0-0
 Dragon de Yaoundé
New Star 
2-1
 APEJES Academy
Racing 
0-0
 Astres
Thursday 18th May
Union Sportive 
0-1
 Cotonsport
Stade Renard 
0-0
 Unisport Bafang
Sunday 14th May
Eding Sport 
4-0
 New Star
Young Sport Academy 
1-1
 Dragon de Yaoundé
Lion Blessé 
0-0
 Racing
UMS de Loum 
0-0
 Stade Renard
Union Sportive 
2-1
 Bamboutos
Feutcheu 
1-0
 Astres
Canon 
0-1
 Colombe
APEJES Academy 
2-1
 Aigle Royal
Sunday 7th May
New Star 
1-1
 Union Sportive
APEJES Academy 
1-1
 Eding Sport
Aigle Royal 
1-1
 Feutcheu
Young Sport Academy 
1-0
 Bamboutos
Cotonsport 
4-1
 UMS de Loum
Unisport Bafang 
1-0
 Canon
Astres 
3-2
 Stade Renard
Colombe 
0-0
 Racing
Dragon de Yaoundé 
3-2
 Lion Blessé
Sunday 30th April
Canon 
0-1
 Young Sport Academy
Lion Blessé 
0-1
 APEJES Academy
Racing 
2-2
 Feutcheu
Bamboutos 
0-3
 Eding Sport
UMS de Loum 
0-0
 New Star
Stade Renard 
0-0
 Aigle Royal
Union Sportive 
1-0
 Dragon de Yaoundé
Unisport Bafang 
0-0
 Colombe
Thursday 27th April
Astres 
1-1
 Cotonsport
Monday 24th April
Eding Sport 
1-0
 Dragon de Yaoundé
New Star 
2-2
 Cotonsport
Sunday 23rd April
Colombe 
0-3
 UMS de Loum
Bamboutos 
2-0
 Astres
Stade Renard 
1-0
 Lion Blessé
Aigle Royal 
0-0
 Canon
Racing 
0-2
 Unisport Bafang
APEJES Academy 
0-0
 Young Sport Academy
Saturday 22nd April
Feutcheu 
1-1
 Union Sportive
Wednesday 19th April
APEJES Academy 
1-1
 Unisport Bafang
Colombe 
2-0
 Feutcheu
Aigle Royal 
0-0
 Bamboutos
Young Sport Academy 
1-1
 Racing
Cotonsport 
0-0
 Eding Sport
Lion Blessé 
0-0
 Astres
UMS de Loum 
0-0
 Canon
Union Sportive 
0-1
 Stade Renard
Dragon de Yaoundé 
2-1
 New Star
Saturday 15th April
Astres 
0-0
 Dragon de Yaoundé
Friday 14th April
Cotonsport 
1-1
 Aigle Royal
Wednesday 12th April
Eding Sport 
2-2
 Union Sportive
Young Sport Academy 
1-0
 UMS de Loum
Unisport Bafang 
1-2
 Bamboutos
Stade Renard 
2-1
 Feutcheu
New Star 
0-0
 Lion Blessé
Canon 
1-1
 Racing
APEJES Academy 
1-1
 Colombe
Sunday 9th April
Dragon de Yaoundé 
1-2
 APEJES Academy
Canon 
1-0
 Union Sportive
Stade Renard 
1-0
 Young Sport Academy
Aigle Royal 
0-1
 Eding Sport
Bamboutos 
2-0
 Colombe
Racing 
1-0
 Cotonsport
Unisport Bafang 
1-0
 New Star
Astres 
0-1
 UMS de Loum
Feutcheu 
2-1
 Lion Blessé
Wednesday 5th April
Eding Sport 
1-1
 Canon
Lion Blessé 
0-1
 Cotonsport
Sunday 2nd April
Bamboutos 
1-1
 Stade Renard
Colombe 
2-0
 Young Sport Academy
New Star 
2-1
 Astres
Racing 
1-1
 Dragon de Yaoundé
UMS de Loum 
2-0
 Aigle Royal
Union Sportive 
0-0
 Unisport Bafang
Feutcheu 
2-1
 APEJES Academy
Friday 31st March
Cotonsport 
5-1
 Canon
Thursday 30th March
Unisport Bafang 
2-0
 Feutcheu
Racing 
0-1
 APEJES Academy
Young Sport Academy 
2-0
 Lion Blessé
Sunday 26th March
Dragon de Yaoundé 
1-2
 UMS de Loum
Aigle Royal 
2-0
 New Star
Young Sport Academy 
1-0
 Eding Sport
Lion Blessé 
0-0
 Bamboutos
Stade Renard 
2-1
 Colombe
Union Sportive 
3-1
 Racing
Cotonsport 
0-0
 Feutcheu
APEJES Academy 
2-1
 Astres
Thursday 23rd March
Dragon de Yaoundé 
1-1
 Cotonsport
APEJES Academy 
0-1
 Canon
Wednesday 22nd March
Union Sportive 
3-3
 Young Sport Academy
Monday 20th March
Eding Sport 
3-0
 Stade Renard
Colombe 
0-1
 Aigle Royal
Canon 
0-2
 Dragon de Yaoundé
Sunday 19th March
UMS de Loum 
1-0
 Unisport Bafang
Thursday 16th March
Astres 
0-0
 Union Sportive
New Star 
0-1
 Bamboutos
Sunday 12th March
Feutcheu 
1-2
 Eding Sport
Bamboutos 
0-0
 UMS de Loum
Lion Blessé 
0-0
 Unisport Bafang
Stade Renard 
0-0
 New Star
Astres 
1-0
 Colombe
Racing 
1-0
 Aigle Royal
Sunday 5th March
Eding Sport 
0-0
 Lion Blessé
Colombe 
3-1
 Cotonsport
Aigle Royal 
1-1
 Dragon de Yaoundé
Bamboutos 
2-2
 Feutcheu
Unisport Bafang 
0-1
 Astres
UMS de Loum 
0-0
 Racing
New Star 
1-1
 Young Sport Academy
Canon 
0-3
 Stade Renard
APEJES Academy 
2-0
 Union Sportive
Wednesday 1st March
Cotonsport 
0-0
 Bamboutos
Feutcheu 
0-1
 UMS de Loum
Lion Blessé 
0-0
 Canon
Stade Renard 
2-0
 APEJES Academy
Astres 
0-2
 Eding Sport
Young Sport Academy 
0-1
 Unisport Bafang
Dragon de Yaoundé 
1-0
 Colombe
Racing 
0-0
 New Star
Union Sportive 
1-0
 Aigle Royal
Sunday 26th February
Aigle Royal 
1-0
 Lion Blessé
Young Sport Academy 
0-2
 Astres
Cotonsport 
2-0
 Stade Renard
Unisport Bafang 
0-1
 Dragon de Yaoundé
UMS de Loum 
1-1
 APEJES Academy
New Star 
1-2
 Feutcheu
Colombe 
2-2
 Union Sportive
Eding Sport 
1-0
 Racing
Saturday 25th February
Canon 
1-0
 Bamboutos

Division 1 League Stats

Elite ONE Table

Form
PTS
GD
GA
GF
L
D
W
Pl
Pos
63
26
17
43
5
12
17
34
1
Eding Sport
58
23
27
50
6
13
15
34
2
54
12
30
42
8
12
14
34
3
APEJES Academy
51
-3
45
42
11
9
14
34
4
Feutcheu
50
4
22
26
6
17
11
34
5
Stade Renard
47
4
19
23
9
14
11
34
6
47
3
24
27
9
14
11
34
7
UMS de Loum
47
0
30
30
11
11
12
34
8
44
2
35
37
12
11
11
34
9
44
-6
38
32
12
11
11
34
10
Dragon de
43
1
29
30
15
7
12
34
11
Colombe
43
-1
35
34
9
16
9
34
12
43
-2
26
24
11
13
10
34
13
41
-2
33
31
15
8
11
34
14
40
-6
31
25
12
13
9
34
15
39
-14
39
25
11
15
8
34
16
28
-17
30
13
16
13
5
34
17
Lion Blessé
26
-24
41
17
18
11
5
34
18
   
Kick4Life - changing lives through football