footytube version 2.0 logo

Primera C Metropolitana Results

Leagues /  Argentina /  Primera C Metropolitana  / Results 

Primera C Metropolitana Season Results

Tuesday 22nd May
CA Central C贸rdoba 
0-0
 Canuelas
General Urquiza 
2-0
 L.N. Alem
Lujan 
2-1
 Midland
Argentino Quilmes 
2-0
 CSyD Merlo
Saturday 19th May
Defensores de Cambaceres 
2-1
 Midland
Argentino Quilmes 
3-1
 Def. Unidos
Dock Sud 
0-0
 CA Central C贸rdoba
L.N. Alem 
0-0
 Ituzaingo
Laferrere 
3-2
 Club Sportivo Italiano
San Martin Burzaco 
0-0
 Lujan
General Urquiza 
2-0
 El Porvenir
CD Armenio 
1-2
 Berazategui
CSyD Merlo 
2-0
 Canuelas
Excursionistas 
1-0
 Barracas Bolivar
Tuesday 15th May
Lujan 
0-0
 General Urquiza
Saturday 12th May
Berazategui 
2-2
 CSyD Merlo
Club Sportivo Italiano 
2-1
 San Martin Burzaco
Ituzaingo 
2-2
 Laferrere
Barracas Bolivar 
2-2
 Defensores de Cambaceres
CD Armenio 
0-1
 Lujan
Tuesday 8th May
Canuelas 
3-0
 Excursionistas
El Porvenir 
0-4
 CD Armenio
CA Central C贸rdoba 
2-1
 L.N. Alem
Def. Unidos 
3-1
 Dock Sud
Midland 
1-2
 Argentino Quilmes
Saturday 5th May
Lujan 
2-0
 CSyD Merlo
Club Sportivo Italiano 
2-5
 CD Armenio
Def. Unidos 
4-1
 Laferrere
Wednesday 2nd May
San Martin Burzaco 
2-4
 Ituzaingo
General Urquiza 
1-0
 Club Sportivo Italiano
CSyD Merlo 
1-1
 El Porvenir
Argentino Quilmes 
2-1
 Defensores de Cambaceres
Dock Sud 
4-1
 Midland
L.N. Alem 
0-3
 Def. Unidos
Laferrere 
1-3
 CA Central C贸rdoba
Excursionistas 
0-1
 Berazategui
Canuelas 
1-0
 Barracas Bolivar
Sunday 29th April
CA Central C贸rdoba 
2-0
 San Martin Burzaco
Friday 27th April
Berazategui 
0-1
 Canuelas
El Porvenir 
1-2
 Excursionistas
Ituzaingo 
2-1
 General Urquiza
Midland 
2-2
 L.N. Alem
Defensores de Cambaceres 
0-0
 Dock Sud
Barracas Bolivar 
0-1
 Argentino Quilmes
Tuesday 24th April
General Urquiza 
1-1
 CA Central C贸rdoba
Sunday 22nd April
Excursionistas 
2-1
 Lujan
CSyD Merlo 
1-1
 Club Sportivo Italiano
Saturday 21st April
Laferrere 
2-4
 Midland
CD Armenio 
0-0
 Ituzaingo
Canuelas 
1-2
 El Porvenir
Berazategui 
3-1
 Barracas Bolivar
Friday 20th April
Dock Sud 
0-0
 Argentino Quilmes
L.N. Alem 
3-1
 Defensores de Cambaceres
San Martin Burzaco 
1-2
 Def. Unidos
Monday 16th April
Midland 
0-3
 San Martin Burzaco
Defensores de Cambaceres 
0-1
 Laferrere
Barracas Bolivar 
2-2
 Dock Sud
Sunday 15th April
Def. Unidos 
4-1
 General Urquiza
El Porvenir 
2-0
 Berazategui
Argentino Quilmes 
2-1
 L.N. Alem
Saturday 14th April
Club Sportivo Italiano 
1-0
 Excursionistas
CA Central C贸rdoba 
0-0
 CD Armenio
Lujan 
2-0
 Canuelas
Friday 13th April
Ituzaingo 
1-2
 CSyD Merlo
Tuesday 10th April
General Urquiza 
1-3
 Midland
Monday 9th April
Laferrere 
1-2
 Argentino Quilmes
CSyD Merlo 
0-2
 CA Central C贸rdoba
El Porvenir 
0-2
 Barracas Bolivar
Sunday 8th April
Excursionistas 
0-0
 Ituzaingo
L.N. Alem 
0-0
 Dock Sud
San Martin Burzaco 
3-0
 Defensores de Cambaceres
Canuelas 
1-1
 Club Sportivo Italiano
Berazategui 
1-1
 Lujan
CD Armenio 
0-0
 Def. Unidos
Wednesday 4th April
CA Central C贸rdoba 
1-0
 Excursionistas
Lujan 
0-1
 El Porvenir
Club Sportivo Italiano 
0-4
 Berazategui
Ituzaingo 
1-2
 Canuelas
Def. Unidos 
0-0
 CSyD Merlo
Argentino Quilmes 
3-1
 San Martin Burzaco
Barracas Bolivar 
1-2
 L.N. Alem
Tuesday 3rd April
Midland 
0-0
 CD Armenio
Defensores de Cambaceres 
0-1
 General Urquiza
Dock Sud 
0-1
 Laferrere
Sunday 1st April
Excursionistas 
1-2
 Def. Unidos
Saturday 31st March
Laferrere 
1-1
 L.N. Alem
CD Armenio 
0-1
 Defensores de Cambaceres
El Porvenir 
4-1
 Club Sportivo Italiano
Friday 30th March
San Martin Burzaco 
2-0
 Dock Sud
General Urquiza 
1-4
 Argentino Quilmes
CSyD Merlo 
1-0
 Midland
Canuelas 
1-2
 CA Central C贸rdoba
Berazategui 
1-1
 Ituzaingo
Lujan 
0-1
 Barracas Bolivar
Monday 26th March
Ituzaingo 
1-3
 El Porvenir
Midland 
2-0
 Excursionistas
Defensores de Cambaceres 
1-2
 CSyD Merlo
Dock Sud 
0-1
 General Urquiza
Barracas Bolivar 
1-2
 Laferrere
Sunday 25th March
CA Central C贸rdoba 
1-1
 Berazategui
Def. Unidos 
3-0
 Canuelas
L.N. Alem 
2-0
 San Martin Burzaco
Saturday 24th March
Club Sportivo Italiano 
0-1
 Lujan
Argentino Quilmes 
0-1
 CD Armenio
Thursday 22nd March
San Martin Burzaco 
0-0
 Laferrere
General Urquiza 
2-0
 L.N. Alem
Berazategui 
0-1
 Def. Unidos
Wednesday 21st March
CSyD Merlo 
2-3
 Argentino Quilmes
Excursionistas 
2-2
 Defensores de Cambaceres
Canuelas 
3-0
 Midland
El Porvenir 
1-2
 CA Central C贸rdoba
Lujan 
0-0
 Ituzaingo
Club Sportivo Italiano 
1-0
 Barracas Bolivar
Tuesday 20th March
CD Armenio 
0-1
 Dock Sud
Saturday 17th March
CA Central C贸rdoba 
0-0
 Lujan
Midland 
1-2
 Berazategui
Defensores de Cambaceres 
3-2
 Canuelas
Argentino Quilmes 
2-1
 Excursionistas
Laferrere 
1-0
 General Urquiza
Friday 16th March
Ituzaingo 
2-0
 Club Sportivo Italiano
Def. Unidos 
2-0
 El Porvenir
Dock Sud 
1-1
 CSyD Merlo
L.N. Alem 
3-1
 CD Armenio
Barracas Bolivar 
0-2
 San Martin Burzaco
Tuesday 13th March
Berazategui 
1-3
 Defensores de Cambaceres
Monday 12th March
CSyD Merlo 
3-0
 L.N. Alem
El Porvenir 
0-0
 Midland
Sunday 11th March
General Urquiza 
1-0
 San Martin Burzaco
CD Armenio 
0-0
 Laferrere
Excursionistas 
4-0
 Dock Sud
Canuelas 
1-3
 Argentino Quilmes
Lujan 
2-1
 Def. Unidos
Club Sportivo Italiano 
1-2
 CA Central C贸rdoba
Ituzaingo 
1-1
 Barracas Bolivar
Wednesday 7th March
Defensores de Cambaceres 
0-1
 El Porvenir
Tuesday 6th March
Midland 
2-1
 Lujan
Dock Sud 
0-1
 Canuelas
Monday 5th March
Def. Unidos 
2-2
 Club Sportivo Italiano
L.N. Alem 
2-0
 Excursionistas
Laferrere 
2-0
 CSyD Merlo
San Martin Burzaco 
1-0
 CD Armenio
Sunday 4th March
CA Central C贸rdoba 
3-0
 Ituzaingo
Barracas Bolivar 
1-4
 General Urquiza
Saturday 3rd March
Argentino Quilmes 
4-0
 Berazategui
Tuesday 27th February
CA Central C贸rdoba 
1-0
 Barracas Bolivar
CSyD Merlo 
1-3
 San Martin Burzaco
Berazategui 
4-1
 Dock Sud
El Porvenir 
0-2
 Argentino Quilmes
Club Sportivo Italiano 
1-1
 Midland
Ituzaingo 
0-1
 Def. Unidos
Monday 26th February
Canuelas 
1-0
 L.N. Alem
Lujan 
2-2
 Defensores de Cambaceres
Sunday 25th February
CD Armenio 
2-3
 General Urquiza
Excursionistas 
1-0
 Laferrere
Thursday 22nd February
Def. Unidos 
0-0
 CA Central C贸rdoba
Midland 
0-2
 Ituzaingo
Defensores de Cambaceres 
3-0
 Club Sportivo Italiano
Argentino Quilmes 
1-1
 Lujan
Dock Sud 
1-2
 El Porvenir
L.N. Alem 
4-2
 Berazategui
Laferrere 
2-2
 Canuelas
San Martin Burzaco 
2-1
 Excursionistas
General Urquiza 
1-2
 CSyD Merlo
Barracas Bolivar 
0-0
 CD Armenio
Monday 19th February
Berazategui 
1-1
 Laferrere
Ituzaingo 
2-1
 Defensores de Cambaceres
Sunday 18th February
CA Central C贸rdoba 
1-0
 Midland
Canuelas 
0-0
 San Martin Burzaco
Lujan 
1-0
 Dock Sud
Club Sportivo Italiano 
0-2
 Argentino Quilmes
Def. Unidos 
2-1
 Barracas Bolivar
Saturday 17th February
CSyD Merlo 
1-2
 CD Armenio
Excursionistas 
1-1
 General Urquiza
El Porvenir 
3-1
 L.N. Alem
Wednesday 14th February
Defensores de Cambaceres 
3-2
 CA Central C贸rdoba
Tuesday 13th February
Laferrere 
1-1
 El Porvenir
San Martin Burzaco 
3-1
 Berazategui
General Urquiza 
2-3
 Canuelas
Monday 12th February
Midland 
2-2
 Def. Unidos
Argentino Quilmes 
0-0
 Ituzaingo
Barracas Bolivar 
3-0
 CSyD Merlo
Sunday 11th February
L.N. Alem 
0-1
 Lujan
CD Armenio 
0-0
 Excursionistas
Saturday 10th February
Dock Sud 
0-1
 Club Sportivo Italiano
Tuesday 6th February
Excursionistas 
2-1
 CSyD Merlo
Monday 5th February
Club Sportivo Italiano 
1-5
 L.N. Alem
Ituzaingo 
2-1
 Dock Sud
Sunday 4th February
Canuelas 
2-3
 CD Armenio
Lujan 
2-1
 Laferrere
Def. Unidos 
2-0
 Defensores de Cambaceres
Saturday 3rd February
Berazategui 
1-3
 General Urquiza
CA Central C贸rdoba 
2-2
 Argentino Quilmes
Friday 2nd February
El Porvenir 
2-1
 San Martin Burzaco
Midland 
1-1
 Barracas Bolivar
Thursday 1st February
Excursionistas 
1-1
 Canuelas
Monday 29th January
Barracas Bolivar 
2-0
 Excursionistas
Sunday 28th January
Def. Unidos 
1-0
 Argentino Quilmes
CA Central C贸rdoba 
2-1
 Dock Sud
Club Sportivo Italiano 
2-2
 Laferrere
Lujan 
4-0
 San Martin Burzaco
El Porvenir 
1-1
 General Urquiza
Berazategui 
1-0
 CD Armenio
Saturday 27th January
Midland 
3-1
 Defensores de Cambaceres
Canuelas 
0-1
 CSyD Merlo
Friday 26th January
Ituzaingo 
0-1
 L.N. Alem
Tuesday 12th December
San Martin Burzaco 
1-0
 Club Sportivo Italiano
Dock Sud 
2-0
 Def. Unidos
Monday 11th December
Laferrere 
2-3
 Ituzaingo
L.N. Alem 
0-0
 CA Central C贸rdoba
Argentino Quilmes 
1-1
 Midland
Defensores de Cambaceres 
4-0
 Barracas Bolivar
Sunday 10th December
General Urquiza 
3-1
 Lujan
Saturday 9th December
CSyD Merlo 
0-0
 Berazategui
CD Armenio 
0-0
 El Porvenir
Wednesday 6th December
El Porvenir 
2-3
 CSyD Merlo
Defensores de Cambaceres 
0-1
 Argentino Quilmes
Def. Unidos 
1-2
 L.N. Alem
CA Central C贸rdoba 
1-0
 Laferrere
Berazategui 
1-1
 Excursionistas
Tuesday 5th December
Midland 
1-2
 Dock Sud
Ituzaingo 
1-3
 San Martin Burzaco
Club Sportivo Italiano 
0-2
 General Urquiza
Lujan 
2-1
 CD Armenio
Barracas Bolivar 
2-2
 Canuelas
Saturday 2nd December
Canuelas 
0-0
 Berazategui
Excursionistas 
4-1
 El Porvenir
CSyD Merlo 
0-1
 Lujan
General Urquiza 
2-2
 Ituzaingo
L.N. Alem 
1-1
 Midland
Argentino Quilmes 
0-1
 Barracas Bolivar
Friday 1st December
CD Armenio 
0-0
 Club Sportivo Italiano
San Martin Burzaco 
1-2
 CA Central C贸rdoba
Laferrere 
2-0
 Def. Unidos
Dock Sud 
0-0
 Defensores de Cambaceres
Tuesday 28th November
El Porvenir 
1-1
 Canuelas
Monday 27th November
Argentino Quilmes 
1-0
 Dock Sud
Defensores de Cambaceres 
3-1
 L.N. Alem
Midland 
2-0
 Laferrere
Club Sportivo Italiano 
1-0
 CSyD Merlo
Lujan 
1-0
 Excursionistas
Barracas Bolivar 
0-0
 Berazategui
Saturday 25th November
Def. Unidos 
1-0
 San Martin Burzaco
CA Central C贸rdoba 
3-2
 General Urquiza
Ituzaingo 
1-0
 CD Armenio
Wednesday 22nd November
CSyD Merlo 
2-1
 Ituzaingo
Tuesday 21st November
L.N. Alem 
2-1
 Argentino Quilmes
Monday 20th November
Berazategui 
1-1
 El Porvenir
General Urquiza 
1-1
 Def. Unidos
San Martin Burzaco 
1-1
 Midland
Sunday 19th November
Excursionistas 
2-0
 Club Sportivo Italiano
CD Armenio 
0-0
 CA Central C贸rdoba
Laferrere 
3-1
 Defensores de Cambaceres
Friday 17th November
Canuelas 
0-0
 Lujan
Dock Sud 
2-0
 Barracas Bolivar
Monday 13th November
Defensores de Cambaceres 
2-0
 San Martin Burzaco
Sunday 12th November
Argentino Quilmes 
0-0
 Laferrere
Midland 
1-1
 General Urquiza
Ituzaingo 
1-3
 Excursionistas
Club Sportivo Italiano 
1-1
 Canuelas
Lujan 
0-0
 Berazategui
Saturday 11th November
Dock Sud 
0-3
 L.N. Alem
Def. Unidos 
1-0
 CD Armenio
CA Central C贸rdoba 
3-0
 CSyD Merlo
Barracas Bolivar 
3-0
 El Porvenir
Wednesday 8th November
Laferrere 
2-1
 Dock Sud
El Porvenir 
0-1
 Lujan
Berazategui 
1-1
 Club Sportivo Italiano
Canuelas 
0-0
 Ituzaingo
Excursionistas 
0-1
 CA Central C贸rdoba
San Martin Burzaco 
0-3
 Argentino Quilmes
L.N. Alem 
4-0
 Barracas Bolivar
Tuesday 7th November
CSyD Merlo 
2-0
 Def. Unidos
CD Armenio 
0-0
 Midland
General Urquiza 
1-0
 Defensores de Cambaceres
Sunday 5th November
L.N. Alem 
1-0
 Laferrere
Dock Sud 
2-0
 San Martin Burzaco
CA Central C贸rdoba 
1-2
 Canuelas
Barracas Bolivar 
0-2
 Lujan
Saturday 4th November
Def. Unidos 
1-0
 Excursionistas
Ituzaingo 
4-1
 Berazategui
Club Sportivo Italiano 
2-2
 El Porvenir
Friday 3rd November
Argentino Quilmes 
3-1
 General Urquiza
Defensores de Cambaceres 
0-1
 CD Armenio
Midland 
1-1
 CSyD Merlo
Tuesday 31st October
Berazategui 
0-4
 CA Central C贸rdoba
San Martin Burzaco 
1-0
 L.N. Alem
Laferrere 
0-0
 Barracas Bolivar
Monday 30th October
CSyD Merlo 
0-1
 Defensores de Cambaceres
Lujan 
1-1
 Club Sportivo Italiano
Sunday 29th October
Canuelas 
0-1
 Def. Unidos
CD Armenio 
0-2
 Argentino Quilmes
General Urquiza 
1-1
 Dock Sud
Saturday 28th October
El Porvenir 
0-1
 Ituzaingo
Excursionistas 
0-1
 Midland
Wednesday 18th October
Laferrere 
2-0
 San Martin Burzaco
Dock Sud 
0-2
 CD Armenio
Argentino Quilmes 
1-0
 CSyD Merlo
Defensores de Cambaceres 
2-1
 Excursionistas
Midland 
0-2
 Canuelas
Def. Unidos 
5-0
 Berazategui
Barracas Bolivar 
1-4
 Club Sportivo Italiano
Tuesday 17th October
L.N. Alem 
1-2
 General Urquiza
CA Central C贸rdoba 
1-0
 El Porvenir
Ituzaingo 
2-1
 Lujan
Sunday 15th October
CSyD Merlo 
1-0
 Dock Sud
San Martin Burzaco 
2-0
 Barracas Bolivar
Saturday 14th October
Excursionistas 
0-4
 Argentino Quilmes
El Porvenir 
0-1
 Def. Unidos
General Urquiza 
3-0
 Laferrere
Friday 13th October
Club Sportivo Italiano 
0-1
 Ituzaingo
Lujan 
2-2
 CA Central C贸rdoba
Berazategui 
0-1
 Midland
Canuelas 
4-0
 Defensores de Cambaceres
CD Armenio 
3-1
 L.N. Alem
Monday 9th October
Argentino Quilmes 
0-0
 Canuelas
Defensores de Cambaceres 
1-1
 Berazategui
Midland 
2-1
 El Porvenir
Def. Unidos 
1-4
 Lujan
Sunday 8th October
Laferrere 
1-0
 CD Armenio
Barracas Bolivar 
2-0
 Ituzaingo
San Martin Burzaco 
1-1
 General Urquiza
Saturday 7th October
L.N. Alem 
0-0
 CSyD Merlo
Dock Sud 
2-0
 Excursionistas
CA Central C贸rdoba 
1-2
 Club Sportivo Italiano
Wednesday 4th October
Berazategui 
0-1
 San Martin Burzaco
Canuelas 
2-0
 General Urquiza
Defensores de Cambaceres 
1-2
 Def. Unidos
Monday 2nd October
Ituzaingo 
0-2
 CA Central C贸rdoba
Lujan 
0-1
 Midland
CSyD Merlo 
3-1
 Laferrere
Sunday 1st October
Berazategui 
3-1
 Argentino Quilmes
CD Armenio 
0-0
 San Martin Burzaco
Saturday 30th September
Canuelas 
1-0
 Dock Sud
Excursionistas 
1-2
 L.N. Alem
General Urquiza 
2-2
 Barracas Bolivar
Friday 29th September
Club Sportivo Italiano 
2-1
 Def. Unidos
El Porvenir 
0-1
 Defensores de Cambaceres
Tuesday 26th September
Defensores de Cambaceres 
0-0
 Lujan
Laferrere 
2-1
 Excursionistas
Monday 25th September
General Urquiza 
0-0
 CD Armenio
San Martin Burzaco 
0-2
 CSyD Merlo
Midland 
1-0
 Club Sportivo Italiano
Sunday 24th September
L.N. Alem 
0-0
 Canuelas
Argentino Quilmes 
0-1
 El Porvenir
Def. Unidos 
1-0
 Ituzaingo
Barracas Bolivar 
2-2
 CA Central C贸rdoba
Dock Sud 
2-0
 Berazategui
Wednesday 20th September
Excursionistas 
4-0
 San Martin Burzaco
CA Central C贸rdoba 
0-3
 Def. Unidos
Ituzaingo 
1-1
 Midland
Club Sportivo Italiano 
2-2
 Defensores de Cambaceres
Berazategui 
1-4
 L.N. Alem
Canuelas 
0-0
 Laferrere
CSyD Merlo 
0-0
 General Urquiza
Tuesday 19th September
Lujan 
1-0
 Argentino Quilmes
El Porvenir 
1-3
 Dock Sud
CD Armenio 
2-1
 Barracas Bolivar
Sunday 17th September
Midland 
2-0
 CA Central C贸rdoba
Saturday 16th September
San Martin Burzaco 
1-0
 Canuelas
Dock Sud 
1-0
 Lujan
Friday 15th September
Barracas Bolivar 
0-2
 Def. Unidos
CD Armenio 
0-2
 CSyD Merlo
General Urquiza 
2-1
 Excursionistas
Laferrere 
0-1
 Berazategui
L.N. Alem 
0-0
 El Porvenir
Argentino Quilmes 
1-1
 Club Sportivo Italiano
Defensores de Cambaceres 
0-0
 Ituzaingo
Monday 11th September
Ituzaingo 
1-0
 Argentino Quilmes
El Porvenir 
0-0
 Laferrere
CSyD Merlo 
1-1
 Barracas Bolivar
Saturday 9th September
Def. Unidos 
1-1
 Midland
CA Central C贸rdoba 
1-1
 Defensores de Cambaceres
Club Sportivo Italiano 
1-1
 Dock Sud
Lujan 
1-0
 L.N. Alem
Excursionistas 
1-1
 CD Armenio
Wednesday 6th September
Barracas Bolivar 
0-2
 Midland
Sunday 3rd September
CD Armenio 
1-0
 Canuelas
Laferrere 
1-1
 Lujan
Dock Sud 
1-1
 Ituzaingo
San Martin Burzaco 
0-1
 El Porvenir
Saturday 2nd September
General Urquiza 
2-1
 Berazategui
L.N. Alem 
1-0
 Club Sportivo Italiano
Argentino Quilmes 
1-1
 CA Central C贸rdoba
CSyD Merlo 
1-1
 Excursionistas

Primera C Metropolitana League Stats

Primera C Table

Form
PTS
GD
GA
GF
L
D
W
Pl
Pos
76
27
32
59
8
7
23
38
1
73
23
31
54
5
13
20
38
2
72
29
29
58
8
9
21
38
3
64
16
25
41
8
13
17
38
4
60
8
46
54
10
12
16
38
5
57
10
41
51
13
9
16
38
6
53
1
43
44
11
14
13
38
7
53
0
41
41
13
11
14
38
8
52
5
36
41
12
13
13
38
9
52
-1
42
41
12
13
13
38
10
49
-5
46
41
13
13
12
38
11
48
-10
47
37
18
6
14
38
12
46
-5
50
45
16
10
12
38
13
44
0
30
30
14
14
10
38
14
43
-13
49
36
17
10
11
38
15
40
-10
43
33
18
10
10
38
16
40
-20
59
39
16
13
9
38
17
38
-9
48
39
20
8
10
38
18
37
-23
60
37
17
13
8
38
19
32
-23
57
34
20
11
7
38
20
   
Kick4Life - changing lives through football